Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Mówi się, że kto pyta nie błądzi. Z całą pewnością jest to prawidłowe stwierdzenie. My postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania na temat życia z ludźmi niepełnosprawnymi lub dotkniętymi chorobami psychicznymi. Na przykładzie autyzmu:

Co to jest:

Według definicji jest to poważne zaburzenie w rozwoju dziecka objawiające się do trzeciego roku życia. Oczywiście, ponieważ każdy człowiek jest indywidualny tak, więc objawy i stopnie upośledzenia są różne. Najbardziej znane objawy to: trudności w zakresie porozumiewania społecznego, sztywność zachowań ( trzymanie się schematów).

Takie dziecko będzie miało trudności w nawiązaniu porozumienia, a kontakt wzrokowy jest niemal niemożliwy. Osoby posiadające silne zaburzenie mogą tak mocno zamknąć się we własnym świecie, mogą nie potrafić w ogóle nawiązać kontaktu z innymi osobami, nawet za pomocą mimiki.

Jak wykryć i kiedy

Przeważnie autyzm można wykryć do trzeciego roku życia, w szczególnych przypadkach już przed pierwszym. Ta choroba występuje statystycznie, u co setnego dziecka. Niesamowitość tej choroby polega na tym, że dziecko na początku rozwija się naturalnie, dopiero w pewnym okresie rodzice zauważają lekkie zmiany. Nie wolno ich ignorować. Niektórzy ignorują zmiany myśląc, że jest to spowodowane szczepionkami.

To nie prawda. Zmiany zachodzą w mózgu. Mózg chorego dziecka nie rozwija się naturalnie, zbacza ze ścieżki. Można to rozpoznać poprzez np. brak zainteresowania dziecka drugą osoba, kiedy otwierają się drzwi dziecko nie obraca się żeby zobaczyć, nie podąża za wzrokiem drugiej osoby. Używa słów pozbawionych sensu, nie reaguje na imię, nie potrafi dostosować twarz do okoliczności, ograniczona zdolność na zabawę polegającą w przeważającej części na wyobraźni, itd.

Czy da się to wyleczyć

Niestety jest to dożywotnia choroba. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja. Dzięki niej osoby dotknięte autyzmem mogą nauczyć się normalnie funkcjonować. Oczywiście taki osoby zawsze będą potrzebowały pomocy w takich prostych zadaniach jak płacenie podatków, czy pilnowanie wpłacania wypłat. Za to mają wiele innych zalet. W swojej pracy są mistrzami, ponieważ potrafią skupić się na jednej czynności i wykonają ją dobrze, ale niestety łatwo ich wykorzystać, dlatego rodzice a potem współmałżonek muszą prowadzić ciągły nadzór and taka osobą.

Artykuł napisany przez: